top of page

Adet Sancısını Neler Çabuk Geçirir

Mansplaining2-Edit_800x.jpg

Gıda adet sancısını nasıl hemen geçirir

Şunu hayal et: Adet dönemindesin, birkaç gün öncesinden başlayan kramplar hala sürüyor ve oldukça karamsarsın. Bütün bunlar yetmezmiş gibi bir de üstüne gördüğün herşeyi yeme ihtiyacı hissediyorsun.

Peki, ulaşmak istediğin o ilk şey bir dilim pizza, pasta veya donut olduğunda ne yapmalısın? (Yukarıdakileri duyunca bile suçlu hissediyoruz). Bu tür insanlardan olmaktan nefret ediyoruz, ancak özellikle de adet sancısıyla savaşmaya çalışırken besin ve sağlıklı beslenme gerçekten önemlidir. Evet, beynin o dilimle sana daha iyi hissetmeni sağlayabileceğine inanabilir, ama sonunda, daha da kötü hissettirir.

Adet sancısını kolaylaştırmaya yardımcı olacak kullanışlı küçük bir liste hazırladık.Yüksek magnezyum içeren gıdalar tüketin

Magnezyumun uyku problemleri, baş ağrıları ve PMS ile birlikte anksiyeteyi azaltmaya yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Rahimdeki uterus kaslarını gevşeterek menstrüel krampları kolaylaştırır ve menstruel ağrıya neden olan prostaglandinleri azaltır. Diyetinize daha fazla magnezyum katmak için, kaju fıstığı, soya fasülyesi, badem, ıspanak, avokado, muz, kabak çekirdeği, bitter çikolata yemeyi deneyin - LİSTE BOL!
Magnezyum takviyeleri de mükemmel bir seçenektir!Yağlar, sağlıklı olan türden

Yağ asitleri hormonlarının öncüleri ve yapı taşlarıdır. Bu, iyi yağların iyi hormonlar ürettiği ve kötü yağların kötü hormonlar oluşturduğu anlamına gelir. Eğer hormon grafiğiniz dengesiz ise, günlük olarak yediğiniz tür yağlara bakın. İyi yağlar, zeytinyağı, avokado, ceviz, kabak çekirdeği, keten tohumu ve somondan elde edilebilir (elbette, çok daha fazlası vardır). Somon ayrıca vitamin D, omega-3 yağ asitleri ve demir de içerir, bu da regl ağrısını hafifletmeye katkıda bulunur.


E vitamini

İki kelime: anti-inflamatuar. E vitamini hormonlarını dengeler ve kaybettiğin kan miktarını sınırlayabilir, bu da ağır kanamalarını dengeli bir hale getirebilir. Regl dönemlerinizde yiyebileceğiniz ayçiçeği tohumu, brokoli, ıspanak, badem (burada bir eğilim görüyoruz), Brezilya fıstığı, kuşkonmaz, fındık ve yapraklı yeşillikler içeriğinde yüksek E vitamini barındırır.


Çinko

Çinko, sağlığımız için önemli bir besin kaynağıdır (cildinizi, saçlarınızı, dişlerinizi, kemiklerinizi, bağışıklık sisteminizi, kaslarınızı ve beyninizi sağlıklı bir şekilde korur!), Araştırmalar Çinko'nun PMS belirtilerini ve kramplarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir! Çinko seviyelerimizin adet dönemlerimizden önce düşük olduğunu gösteren komik bir korelasyon var - PMS zirvede! Hayatınıza daha fazla çinko eklemek için kabuklu deniz ürünleri, sığır eti ve tavuk gibi yiyecekler tüketebilirsin. Ancak, bitki bazlı bir diyetteysen (vejeteryansan), çinkoyu bitkilerden almak çok daha zordur, bu yüzden senin için en iyi alternatif çinko takviyesidir!

 

Su içmeyi unutmayın
 

Nemli kalın! Günde 6-8 bardak su içmek regl dönemlerindeki şişkinliği azaltmaya yardımcı olacaktır. Sen sen ol, regl dönemin boyunca şekerli ve tuzlu yiyeceklerden/içeceklerden uzak dur.
 

bottom of page