top of page

Lunette'i Bakireler Kullanabilir Mi

anatomy_lunette_-7_1024x1024.jpg

Lunette menstrual kupasını kullanmam için kaç yaşında olmalıyım? Cevap şu ki, menstürasyon görecek kadar büyümüşsen adet kabı kullanmak için de yeterince büyümüşsün demektir. Dünya çapında 14 yaşında olup adet gören kızlar başarılı bir şekilde Lunette kullanabiliyorlar. Ama, bazı durumlarda sürece alışmak için ekstra zamana ihtiyaç vardır.


Lunette Model 1 gençler için tasarlandı

Model 1 Lunette Adet Kabını özellikle yaşça küçük ve hareketli gençler için tasarladık. Sadece daha küçük ve daha kısa değil, daha sıkı katlamak ve kolay yerleştirmek için de yumuşacıktır.
Eğer bakireysem,
yine de Lunette kullanabilir miyim?


Bakire isen, kesinlikle Lunette kullanabilirsin. Lakin, küçük kızlar başlangıçta biraz daha fazla alıştırmaya ihtiyaç duyabilirler çünkü genellikle anatomilerine aşina değildirler. Menstrüel kupa kullanan kızların karşılaştığı engel bekaretten çok vajinal kasların sıkılığıdır. Bu genelde vücudunun adapte olması için vakit alan bir zaman olabilir. Ama çekinme, aşağıdaki adımlar ile bu konuda sana yardımcı olacağız. 

Adet görme yaşına gelmiş ama normal bir adet dönemi göremeyen, bununla birlikte kasık bölgesinde acı veya ağrı hissedilmesi ile ergen kızların ebeveynlerinin eşliğinde jinekolojik bir muayeneye tabii olmaları gereklidir. Bu imperfore, septalı ve kribriform gibi birleşik ve dar hymenlere sahip olan kızlarda görülen bir ihtimaldir ve bu tür hymenlere sahip olan kızların kupa kullanımıyla zedelenme ile karşılaşabileceklerinin farkında olmaları gerekir. 

Dünya ve tıp standartlarına göre bir kız cinsel ilişkiye girene kadar bakiredir, bu hymenin yapısına göre belirlenmez çünkü belirli, kesin ve net bir yapı değildir. Kızlık zarı hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer reşit değilseniz (18 yaşını doldurmamışsanız) ebeveyninizin bu konuda size eşlik edip yardımcı olmasını isteyebilirsiniz. 


 

Ebeveyn ve kızları için temel bilgi


Adet görme yaşında olan kız çocuğuna/çocuklarına sahip olan ebeveynlerin sadece anatomiyi değil, adet zamanında da kullanabilecekleri sağlıklı ürün çeşitlerinin de bilincinde olmaları ve bu konu hakkında araştırma yapmaları önemlidir.

Bilinçli ebeveynler olarak özellikle ergenlik yaşında olan kızlarınızın herhangi birine ait olmadıklarını, bir şahsın kızınızın bedeni üzerinde hiç bir yetkiye, güce veya söze sahip olmadığını, vücutlarındaki herhangi birşeyin (deformasyon, rahatsızlık, engelin vs.) kendilerini temsil veya tanımlamadığını belirtmelerini önemle rica ediyoruz. Herşeyden önce kendilerini tanımanın, benimseyerek saygı duymalarını ve en önemlisi kendilerini sevmelerinin çok önemli olduğunu vurgulayınız. Bu konularda zorlanıyorsanız psikolojik destek almanız veya doktorunuz ile görüşmeniz aileniz için faydalı olacaktır.

Eğer kızınız Lunette Menstrüel Kupa kullanmak istediğini belirterek sizlere danıştıysa, Lunette hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Önceliğin sağlık olduğunu bilerek, Lunette’in ped ve tampon da kullanılan ve kısırlık gibi anormalliklere yol açan kimyasallar içermediğini, özellikle hareketli gençler için pişik, tahriş, koku vb. problemleri ortadan kaldırdığını, pedin oluşturduğu nemden ve temasından dolayı oluşabilecek enfeksiyonlara karşı bir çözüm olduğunu belirtmek isteriz.  

bottom of page