top of page

Kendini Tanı

b1f5fd_65da3c8728a64b32ac939b0561bee94b~

Kadın Üreme Organı


Uterus

Uterus, armut şeklinde kaslı bir yapı olup, hamile iken ceninin geliştiği yerdir. Her ay kadın üreme organı yumurtlama dönemine girer. Minicik bir yumurtanın, yumurtalıklarınızdan "elvedaaa" diyerek fallop tüplerinizden dans ede ede rahiminize ulaşmasına yumurtlama dönemi denir. Havalı değil mi? Ama daha bitmedi...
Eğer bu maceraperest yumurta döllenmezse, yani hamile kalmazsanız, o güzel rahminize bağlanmaz. Üstüne de rahminiz parçalanarak ekstra dokudan kurtulmak isterse, bu yalnız kalan minik dostumuz dokular ile birlikte vajinal kanaldan geçerek vücudunuzdan dışarı atılır.
BOM! İşte regl oldunuz!
Lunette'i dolaptan çıkarma vakti.Serviks

Serviks, boyuna benzer ve dardır. Serviksin ucunu (rahim ağzını) eğer parmağınızla hissetmek isterseniz burnun ucuna dokunuyormuş gibi bir his alırsınız. Adet kanaması bu açıklıktan geçerek vajinaya ulaşır. Sperm de tam tersi hizasında ilerleyerek rahme girmeye çalışır. Bir nevi herkesin geçiş yeridir. Doğum esnasında da bu alan genişleyerek bebeğin rahatça vajinaya geçiş yaparak çıkış yapmasını sağlar. Yani, geçiş listemize bebekte eklendi. Serviks hakkında bilmeniz gereken diğer bir şey de, her kadının farklı pozisyonlarda olduğudur ve hayat boyuncada değistiğidir. Özellikle regl döneminde pozisyonunu değiştirir. Lunette, serviksin hemen önündeki boşluğa oturur, servikse değmeden ve rahatsız etmeden mutlu mutlu kanamanızı bekler. Lunette kullanarak  serviksinizin nerede kaldığını öğrenip, hareketlerini takip edebilirsiniz. Böylece vücudunuzu daha yakından tanımış olursunuz.
 


Fallop Tüpü

Rahminizin bir sağında bir de solunda bulunan fallop tüpü, yumurtalıklara bağlıdır. Bu tüp, yumurtalarınızın rahime ilerlemek için kullandığı bir geçiş yoludur. 
 


Yumurtalıklar

Uterusun (rahminizin) iki yanında da yer alan yumurtalıklar, yumurta üretiminde ve yumurtaların güvende kalmasından sorumludur. Kendileri masum görünüp, üzüm kadarcık da olsa her şeyi başlatandır.


Kızlık Zarı

Ve herkesin merak ettigi kızlık zarı... Aslında konuşulacak fazla bir şey yok.Enfeksiyonlara ve yabancı cisimlere bir bariyer olan ve bizi koruma görevini üstlenen bir doku olarak geçmekte.Aslında bunun da kesin bir kanıtı yoktur çünkü ilişkiye girmiş kadınların enfeksiyon kapabilme oranı daha yüksektir. Kültürlerce çok önem verilmiş ama aslında o kadar da komplike olmayan bu ince doku, hormonların yardımı ile zamanla yok oluyor. Hemen vajinanın ağzında yer alan bu zar bazen tamamen kapalı olduğu için alınması bile gerekebiliyor. Bazen hiç gelişmiş olmuyor ve bazen de spor veya esneme hareketleri ile benden bu kadar diyerek kayıplara karışabiliyor. Kanaması tamamen kılcal damarlara bağlı olan bu doku, vajinal seksde ''yırtılmış'' olarak bilinip aslında bazı kadınlarda ''yırtılmamış'' olarak da durabiliyor. Ve, aaaa! bir de bakmışsınız doğuma yakın zarınız kanıyor. Evet... takma ismi hayalet olan bu görünür görünmez arkadaş aslında kişiliğimiz ve benliğimizi tanımlayıp hayallerimizle oynayacak kadar önemli değil. Kusura bakma hayalet. 

Genitalimiz

b1f5fd_92245de4cdd94b9cbd5bd8490768fc72~

Klitoris

Klitoris göründüğü kadar küçük olmayıp, aslında bir penisin boyu kadar uzun olduğunu, ama bu uzunluğun içeriye doğru uzandığını bilmenizi istedik. Hatta erkeğin erekte olduğu gibi sertleşir ve sekste büyük roller oynar. Bu bölgenin zevkli ve hassas olmasının sorumlusu 8.000 tane parti manyağı sinir ucunun bir araya gelmesidir. Vucudunuz da sadece ve tek zevke odaklı bu kibar yeri koruyup kollayan ve klitorise bağlı olan kısıma da, klitorisin deri kıvrımı deniliyor.


Üretra

Minik mi minik ve bir o kadar utangaç olan üretrayı görmek icin hayli uğraşmak gerekiyor. Çökme pozisyonuna girerek, küçük dudaklarınızı açıp ismini seslendiğinizde, sizi seviyorsa kendisini gösterir. Klitorisin hemen altında bulunan bu yaramaz işemenizi sağlar. Yani, sidiğin cıktığı yerdir. Çoğu kızın karıştırdığından, tamamen vajina kanalından farklı bir bölge olduğunu şiddetsiz bir şekilde vurguluyoruz. Evet, iki deliğin var! He-yo!


İç ve dış dudaklar

İçin küçük ve dışın büyük olduğu bu dudaklar yağlı bir yapıdan oluşur. Başlıca görevleri vajina ve üretrayı dış etkenlerden korumaktır. Dış dudakların kıllı ve iç dudakların kılsız olduğu bu iki dost, renk ve şekil olarak da farklılık gösterir. Küçük dudakların birbirinden farklı müzik zevkleri olduğu gibi, genellikle şekil bakımından da eşitlik göstermezler. Lakin, ikisi de zevk almakta veya uyarılmakta çok işe yarayabilir.


Vajina

Üretranın hemen altında bulunan ve regl olduğunuzda Lunette Menstruel Kupanızı soktuğunuz delik vajinadır. Aslında dışarıdan bakıldığında VULVA olan bu girişin içinin adı vajinadır. Vajinadan işenmez. Vajina doğumda bebek çıkararak, regl doneminde kan dökerek rahatlar. Ama, bu yaramaz kız eğlencede ve sekste tam tersine, içine almaktan hoşlanır. Bu korkusuz organ güçlü ve kaslıdır, istediğinde daralır ve gevşer, ve kıskananların iftira attığı gibi öyle bollaşacak bir şey değildir.  

Perine

Kısa ve esnek bir deri olan perine, vajinanın alt kısmından anüse kadar uzanır. Parti manyağı sinir uçlarından bu alanda da çokça bulunur ve gerçek parti zamanında buranın uyarılması herkese heyecan katabilir. 

bottom of page