top of page

Kegel Egzersizi

GettingOutOfBed_c615bd96-24e0-45d3-9b0b-

Kegel egzersizi neden yapılmalı

Çoğu kadının seks hayatını etkileyen nedenler veya tekrar biçimlenme isteğinden dolayı vajinal ve pelvik taban kasların güçlenmesinde yardımcı olur. Yaşlandıkça, kilo alma ile, hamilelik ve doğumdan sonra, jinekolojik ameliyattan sonra (kadınlar), prostat cerrahisinden sonra (erkekler) idrar sızıntısı veya bağırsak kontrolünde sorun yaşayan hem kadınlara hem de erkeklere yardımcı olabilen bir egzersiz çeşitidir.İstediğiniz yerde ve zamanda yapabileceğiniz kegel egzersizi, idrarınızı tutarken ki hareket gibidir. İdrar akışını kontrol eden kasları rahatlatıp gevşetmekten oluşur. Sıkılacak doğru kasları bulmak kegel egzersizini doğru yapmanızda yardımcı olur.

Bir dahaki idrar yapışınızda, idrarınızı yaparken durup tekrar gevşeyip idrarınıza devam edin. Bu durma aşamasında vajinanızdaki kasların nasıl kasılıp gevşediğini hissedin. Vajinanız, mesaneniz veya anüsünüz sıkılaşarak yukarı çekilirmiş gibi bir his verir. Bunlar pelvik taban kaslarıdır. Kegel egzersizini doğru yaptığınızda aynı bu kasılmayı hissederseniz. Kıç, kalçanızın ve karın (abdomen) kasları kasılmamalı, rahat olmalı.Doğru kasları sıktığınızdan hala emin değilseniz

-  Gaz çıkarmamaya çalıştığınızı düşünün.

-  Vajinanıza parmağınızı yerleştirin. Kaslarınızı sanki idrar tutuyormuş gibi sıkın, sonra gevşeyin. Doğru olan kasların kasılıp aşağı ve yukarı hareket ettiğini hissedeceksiniz.

-  (Erkekler için) Rektuma parmağınızı yerleştirin. Kaslarınızı sanki idrar tutuyormuş gibi sıkın, sonra gevşeyin. Doğru olan kasların kasılıp aşağı ve yukarı hareket ettiğini hissedeceksiniz.Hareketin neye benzediğini bildikten sonra, Kegel egzersizini günde 3 defa (kişiye bağlı) yapabilirsiniz:
1. Mesanenizin boş olduğundan emin olun, sonra oturun veya yatın.
2. Pelvik taban kaslarınızı sıkın. Sıkı tutun ve 8'e kadar sayın.
Kasları rahatlatın ve 10'a kadar sayın.
3. 10 defa tekrarlayın, günde 3 defa (sabah, öğleden sonra ve gece).

Derin nefes alın ve bu egzersizleri yaparken vücudunuzu kasmayın. Karnınızı, uyluğunuzu, kalçanızı veya göğüs kaslarınızı sıkıştırmadığınızdan emin olun.4-6 hafta sonra kendinizi daha iyi hissetmeniz ve daha az semptomunuzun olması gerekir. 

Egzersizleri devam ettirin, ancak belirlediğiniz miktarı arttırmayın.Aşırısı idrar veya dışkı yaparken zorlanmaya neden olabilir.


Önemli uyarılar


-  Bunları nasıl yapacağınızı öğrendikten sonra, ayda iki kereden fazla idrar yaparken aynı anda Kegel egzersizini uygulamayın. 
-  İdrar yaparken Egzersiz yapmanız, pelvik taban kaslarınızı zamanla zayıflatabilir veya mesane ve böbreklere zarar verebilirsiniz.
-  Kadınlarda Kegel'in yanlış veya çok fazla kuvvet uygulanarak yapıldığında vajinal kasların aşırı sıkışmasına neden olabilir. Bu da cinsel ilişkide ağrıya neden olabilir.
-  Bu egzersizleri yapmaya başladıktan sonra, bunları hayatınızın geri kalanında yapmanız gerekir.
-  Bu egzersizleri yapmaya başladıktan sonra idrar kaçırma durumunuzun azalması birkaç ay sürebilir.Sende bir Adet Kabı edin, buraya tıkla!

bottom of page