top of page

Sık Sorulan Sorular

BC8A3584_800x.JPG

Aklınıza bir soru mu takıldı veya bir problem mi yaşıyorsunuz? Belki cevabı buradadır. Değilse de, bize, lunetteturkiye@gmail.com' dan ulaşabilirsiniz.


Lunette nasıl hisettiriyor

Lunette ped veya tampona benzemiyor. Özgür ol derken reklamlarda yapmacık bir şekilde zıplayan kızlar gibi değil, gerçek bir özgürlük hissetmeniz için tasarladı. Evet, tabii ki, yüzmek dahil. Lunette, doğru yerleştirildiği sürece varlığını hissettirmez. Artı, regl zamanınızda hani ani bir akıntı hissi ile panikleyip bir hışım tuvalete gideriz veya heryeri batırdığımızı düşünerek psikolojik bir bunalıma gireriz ya, işte o his Lunette'de yok.


Lunette ile yüzebilir miyim

Hiç sorulmayacak sandık, Lunette'in güzel yanlarından bir taneside bu! EVET! İstediğin gibi yüz, koş, eğlen. Lunette ile gerçek özgürlüğü tad.

 

Lunette'imi her tuvalete
gittiğimde çıkarmalı mıyım


Hayır. Kap vajina yolunda durmaktadır, idrar ise idrar deliğinden çıktığından kabınızı çıkarmanıza gerek yoktur. Güzel yanı da o ya! Ped kullanırken, her 2-3 saatte tuvalete gittiğinizde karşılaştığınız o görsel ve kokuyu tekrar deneyimlemeyeceksiniz. Lakin, dışkıdan sonra yerini kontrol etmenizde fayda var.

 

Lunette'imi pedten veya
tamponumdan daha uzun giyebilir miyim


Tamponlar 2 ve 6 saat ara ile değiştirilmesi gerekir. Unuttulduğunda da toksik şok sendromu geçirmeniz hayli yüksek. Pedlerde de aynı zaman aralığı geçerli. Neden olduğu nem, pişik, koku, mantar ve hışırtılı seslerden arındığınızı bir hayal edin! Lunette kesintisiz 12 saat mutluluk sunuyor (Model 1 kullanıyor ve adet kanamanız normalinden fazla yoğunlaşmış ise daha sık boşaltım yapabilirsiniz).


Yeni yeni adet görmeye
başladım ve Lunette almak istiyorum 


Adet görmeye başladıysan ve Lunette kullanmak istiyorsan, kullanabilirsin. Ama bilmen gereken şey başlangıçta biraz daha fazla alıştırmaya ihtiyaç duyabilmendir. Lunette'e yeni başlayanlar genellikle anatomilerine aşina değildirler ve karşılaştıkları engel genellikle ağrı olabilmektedir. Bu gayet normaldir ve minimuma indirgemek için Adet Kabı Nasıl Kullanılır sayfamızda bulunan ipuçları ile mümkündür. Buna istinaden vücudunu Lunette ile tanıştırman ve birbirlerinin dilini anlaması için 2-3 adet dönemi gibi bir vakit ayırman gerekebilir.

 

Kupamı kaç yılda bir değiştirmem gerekiyor
 

Lunette'in 10 yıla kadar ömrü var. Herhangi bir çizik/delik varsa, ya da artık iyi durumda değilse değiştirmeniz tavsiye edilir. Her beş yılda bir adet kabınızı değiştirseniz bile, tamponlara ve pedlere kıyasla binlerce para harcamamış olacaksınız!

Menstrual kabımın
etrafındaki küçük delikler ne işe yarıyor


Delikler dekorasyon için orada değil! Menstrüel kupanızın tabir-i caiz vajinanıza mühürlenmesinde önemli bir rol oynuyor. Diğer bir deyişle, kanınızın sızdırılmamasını sağlıyor. Ilk kullanımda deliklerin tamamen açık olduğunu kontrol etmeniz önemli. Bu deliklerde zamanla kan birikmesi olabilir, bu nedenle her döngünün ardından Lunette'inizi iyice temizlediğinizden emin olun.

 

Lunette ile toksik
şok sendromu geçirme ihtimali var mi


Hayır. Bu konuda hiç bir vaka ile karşılaşılmadı. 

 

Lunette'imin dolduğunu nasıl anlayacağım


Bazı kadınlar doluluk hissi ile anlayabiliyorken, bazıları sanki hava baloncuğu kaçıyormuş gibi bir his ile kaplarının dolduğunu anladıklarını söylüyor. Lunette'inizin dolduğunu bu yollar ile veya tuvallette iken ıkınma / kasılma gibi hareketlerde görülen her hangi bir sızıntı ile anlayabilirsiniz. Lunette'im sızdırırsa ne yapmalıyım

İlk önce, Lunette'in sızdırmamalı! Genelde yeni başlayanlardan (Model 1 kullananlardan) gelen bu sorunun cevabı basit. Kabın vücudunuzdaki doğru pozisyonu ancak zamanla alıştırma yaparak ve vücudunuzu anlayarak öğreneceksiniz. Bu kişiye bağlı 3-4 adet dönemi sürebiliyor. Doğru model seçimi ve yerleşimde kabın hissedilmemesi ve sızıntı yapmaması gerekir.
Sızdırma ve çıkarma için tüyolar aşağıda yer almaktadır.Ciddi sızıntıya neden olabilecek
birkaç faktör vardır, en yaygın olanlar


- Kupa vajinanın içinde tamamen açılmamıştır. Gaz çıkarırmış gibi yaparken kabın dibini cimcikleyip döndürerek kabın açılmasını sağlayabilirsiniz. Kabın gövdesinin tamamen yuvarlak olduğunu parmağınızla hissetmeniz gerekmektedir. 
Video ile gösterimi sayfamızda geçmektedir.
 
- Kupa çok yüksek yerleştirilmiştir. Bu durumda rahim ağzının hemen altında olacağına çevresinde olur ve kan sanki adet kabı yokmuş gibi akar. Eğer kabınızın içi hiç veya çok az dolmuş ve dışında kan varsa büyük ihtimal bunun ile karşılaşıyor olabilirsiniz. Çok derin yerleştirildiğinizde kupa aynı zamanda servikse tam oturarak taşma yapar. Kabınızın servikse ulaşmaması ve vajinanın yolunda durması gerekmektedir.  

Tavsiye: Serviksinizin parmağınızla nerede olduğunu test edebilir ve buna göre yerleşim yapabilirsiniz. Serviks, burnunuzun ucu gibi hissettirir ve döngü sırasında hareket edebilir. Nerede olduğunu bilmeyerek yerleştirmek sızıntıya neden olabilir. 

- Hava delikleri tıkanmış veya kirlidir. Bu nedenle bardak iyi bir yalıtım oluşturamaz. Kabı durularken her 4 hava deliğinin açık ve temiz olduğundan emin olun.Bu küçük oyunu deneyebilirsiniz

1- C veya kabuk şekilli katlama ile kabı vajina ağzına en yakın yerde açılmasını sağlayın. Bu adımda kap vajinaya tam girmemiştir (sadece ağız kısmı yerine oturmuştur) ve gövdesinde bükülme olup olmadığı çok daha kolay görülüp hissedilebilecektir. 
2- Herhangi bir bükülme olmadığını onayladıktan (bombe olabilir) sonra 
3- Ikının (gaz çıkarırmış gibi) ve kabı dibinden iterek vajinaya doğru ilerletin. 
İterken vajinanın size karşı olan kuvvetini zaten hissedeceksiniz tam orada kabınızı bırakabilirsiniz. Ikınma hareketi kabınızı çok derine itmemenizi sağlayacak ve daha güçlü bir tutuş sunacaktır. 
4- Kabın dibi (kavrama çizgilerinin olduğu bölge) hemen içerde vajina girişinde yer almalıdır. Ayağa kalktığınızda ise kap vajinanızın boyuna göre yerine oturacaktır. 
5-  Eğer kavrama çubuğu rahatsız ederse makas yardımıyla kısaltmak veya tamamen kesmekten çekinmeyin! Bu adımı vajina boyunuzdan tam emin olduktan sonra yapmanız tavsiye edilir.


NOT: Vajina boyu uzun ise kabın kavrama çubuğu da içerde kalabilir. Bu gayet doğaldır. Kap vajinaya göre oturup birlikte hareket ettiğinden uyandığınızda her zamankinden daha derinde olduğunu deneyimlemeniz de normaldir. Yatarken vajina boyu bütün organlar gibi yer çekimiyle boyutlarında değişiklik göstermektedir. Çökmek vb. pozisyonlara girmek ise vajina boyunu kısaltır. Çıkartırken bu şekilde daha rahat edip etmeyeceğinizi bu pozisyonu deneyerek deneyimleyebilirsiniz. Hangi pozisyonda olursanız olun çıkarmadan önce hafif ıkınmanız kabınıza daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır. 


Kabınız hala sızıyorsa

Nedeni pelvis kaslarınız olabilir. Pelvik kasları biraz zayıfsa, (bu durum doğumla alakalı olmayabilir, vücutsaldır) vajina kupayı yerinde tutamaz ve genellikle sızıntı yapar. Aktif seks hayatı olanlarda da bu zayıflama görülebilinir. Kegel egzersizleri bu bölgedeki kasları güçlendirir ve idrar kaçırma gibi gelecekteki problemleri önler.
Kegel hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız. 


Kegel egzersizin vajinayı sıkılaştırarak karşılıklı cinsel zevkte birçok kapıyı araladığını da bilmelisiniz! Bu durumda Model 2 kullanıcılarına tavsiyemiz kegele başlayıp kupayı tekrar denemeleri olacaktır. Model 1 kullanıcıları kegel ile eğer 3-4 adet dönemi gibi bir sürede farklılık görmüyorsalar Model 2 ye geçiş yapabilirler! Geçiş için müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz. Cömert bir şekilde yardımcı olacaklardır.
(Tavsiyelerimiz ciddi vajinal ve servikal anormallikleri ve hastalıkları olmayanlar içindir.)Hafif lekelenme var ise

Regl döneminiz başlamış ve kan vajinaya bulaştıktan sonra  Lunette kullanmaya başladıysanız lekelenmeler görebilirsiniz. Bunun nedeni Lunette'in vajinanın belirli bir bölgesinde yer almasıdır. Altta kalan ve mühürlenmeyen kısım önceden akıntıya maruz kaldığından, bu bölgelerde kalmış olan kanın Lunette takılı olduğu halde hareket ve yer çekimi ile vajinadan aktığını ve lekelenme yaptığını görebilirsiniz. Durum bu ise, Lunette'inizi yerleştirdikten sonra genital bölgeyi yıkayıp kalıntı bırakmayan bir mendil ile bulaşmış olan bu bölgeyi temizlemeniz gerekebilir. Tavsiyemiz Lunette'inizi reglinizin başlayacağını hissetiğiniz an takmanızdır, sonrasında değil. Böylece, kabın dış yüzeyi ve vajina yolu temiz kalır.
'Çıkarmakta zorlanıyorum'


Kabınız içinizde hiç bir şekilde kaybolamaz veya takılı kalamaz. Endişelenmenize gerek yoktur. Zamanla neyi yanlış yaptığınızı anlayarak bu durumun düzeleceğine söz verebiliriz.
Her iki model için de vakumun oluşması doğru yerleşimin bir işaretidir. Çıkarırken de kesinlikle bu oluşan vakum hissinin bozulması gerekmektedir. Vakumu bozmak için kabın hava almasını sağlamanız gerekir. Kabın kenarında bulunan 4 delik tam olarak bu işe yarar .
Kabın dibini sıktığınızda bu delikler hava alıp-vererek kabın vakumunun bozulmasını sağlar. Hava aldığını duyduğunuz zaman çekmeye başladığınızda daha kolay geleceğini göreceksinizdir. Bunu dilerseniz C şekilli katlama gibi yaparakta deneyebilirsiniz. Bu daha da kolay gelmesini sağlayacaktır ( ıkınarak kegel kaslarınızı aktifleştirmek bu işlem için de yardımcı olur).
Diğer bir yöntem ise parmak yardımı ile kabın ağız kısmını kabın ortasına doğru iterek vajinal duvardan uzaklaştırmaktır. Bu şekilde de kabın hava almasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem görsel olarak da sitemizde bulunan videomuzun 1:45 dakikasında yer almaktadır.
 


Kabın dibine ulaşamıyorsanız

Vajina boyu uzun olan kadınlarda kabın konumu daha yüksekte olabilir veya gece boyunca yatar pozisyonda olduğunuzdan sabahları da bu şekilde bulabilirsiniz. Bunun nedeni kabın yerçekiminden dolayı şekil değiştirmiş olan vajinayla birlikte hareket etmesidir. Eğer bu durum ile karşılaşıyorsanız uyandıktan hemen sonra değil 10-20 dk sonra kabınızı boşaltmayı denemeniz olacaktır.

Kabınızı gün içinde de yetişmekte zorluk çekiyorsanız  ıkınıp vajina kaslarınızı aktifleştirerek kabı kavrama çubuğu yardımıyla aşağıya doğru ilerletebilirsiniz
VEYA 
pozisyon değiştirerek (çökerek) vajinanın kısalmasını sağlayıp kabı ulaşabileceğiniz pozisyona getirerek yine klozette çıkartabilirsiniz (çoğu kadın bu yöntemi faydalı bulmaktadır).

bottom of page