top of page

Serviksin Gizli Dünyası

b1f5fd_77ef4f3198534976a47ad3f07bb00f50~

Madem Lunette Menstrüel Kupa gibi bir icat çıkıp serviksin konumunu, hareketini ve sağlığımız hakkında detaylı bilgiler veriyor, neden bu yöntemleri de öğrenip serviksi daha iyi anlayarak kendimizi ileri düzeyde takip etmeyelim ki? Hadi o zaman, başlayalım!

Adet döngüsü boyunca rahim ağzınızın boyutunda ve dokusunda değişikler olduğunu biliyor muydunuz? Bu değişimleri takip ederek yumurtlama döneminizde olup olmadığınızı, regl döneminize yakınlaşıp yakınlaşmadığınızı veya hamile kalıp kalmadığınızı öğrenebilirsiniz. Ve bunu yapmak için özel bir cihaza gerek duymuyorsunuz, sadece parmağınız yeterli. Rahim ağzı rahimin en alt kısmında olup vajinaya açılan bölgedir. Bu bölge bütün kadınlarda değişiklik gösterir ama genelde vajina girişinden ortama 7-8 cm derininde yer alır. Şekli ise ortasında küçük bir delik bulunan bir donut gibidir. Mmm... Olsa da yesek.

Adet döngüsü boyunca değişiklikler gösteren bu bölgenin iç yapısı vajinal mukus salgılayan bezlerle doludur. Ve adet döngüsü boyunca bu mukusun rengi ve dokusunda da farklılık görmek mümkündür. Bütün bunları ana kaynağınızdan öğrenmek için atıcağınız ilk adım ellerinizi iyice yıkamaktan geçer. Evet, bulaşabilecek bakteri kaynaklı rahatsızlıkları önlemek için temizlik şart. Vajinal enfeksiyonlara yol açabilecek losyon ve kremlerden de uzak durmalısınız. Eğer kayganlaştırıcı kullanmak isterseniz su bazlı bir kayganlaştırıcı işinizi görecektir. Serviks ve vajinanızı çizip zarar verebilecek uzunlukta olan tırnağınızı da kesmeyi unutmayın!

Bütün önlemler alındıktan sonra oturur pozisyonda gevşeyerek en uzun parmağınızı (genelde orta parmak olur) vajinanıza sokun. Vajinanın sonlarına doğru donut şeklinde olan rahim açıklığına erişmiş olacaksınız. Adet döngünüzün neresinde olduğunuza bağlı olarak servise yetişen parmağınızın kaç cm içeriye girdiği de değişiklik gösterecektir. Sertliği de dudak gibi yumuşak veya burnun ucu gibi sert hissettirebilir, bu yumurtlayıp yumurtlamadığınızın bir göstergesidir. Hamile kalmak isteyen veya istemeyen bireylerin takip ettiği ve kullandığı bu yöntem vücut ısısının her sabah bazal termometre ile ölçülmesi ile de kesin bilgiler edinmenize yardımcı olur. Isının hafif yükseldiği anlar yumurtlama zamanınıza denk gelecektir.

Eğer parmağınız çok derine girmeden serviksinizi hissetmiş iseniz, alçakta olduğunu anlayarak yumurtlama döneminizde olmadığınızı kestirebilirsiniz. Eğer parmağınızla rahim ağzını derinde hissedebiliyor (vajina girişinden 7 cm daha derine ilerlemiş) veya ulaşamıyorsanız bile yumurtlama döneminizde olmanız büyük ihtimaldir. İlk zamanlarınızda servikisinizin alçakta veya yüksekte olduğunu anlamanız imkansız gibidir. Lakin, bir veya iki ay boyunca her gün bu yöntemi kullanarak vücudunuzu anladığınız an seneler geçse dahi bir parmak yardımı ile rahminizin durumu hakkında herşeyi anlamış olacaksınız. Aynı şekilde serviksinize dokunduğunuzda, eğer dokusu sert ve sıkı ise (burun ucu gibi) yüksek ihtimal ovülasyon döneminde değilsinizdir. Yeteri ıslaklıkta görülmüyorsa reglinizin yakında gerçekleşeceğini işaret eder. Eğer dudak yumuşaklığı gibi hissettiriyor ve dokunduğunuzda ıslak olup akıntınızda artış, kayganlık, hatta koyulaşma görüyorsanız yumurtlama döneminde olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Regl zamanınızda da bunları deneyerek görebilirsiniz. Lunette kullanarak servisinizin hareketini, konumunu ve kanamanızı takip edebilirsiniz. Eğer serviksiniz regl döneminde sağa konumlanıp alçalıyorsa kabınızın kavrama çubuğu vajinanın hemen girişinde solda kalacaktır. Lunette her 12 saatte bir boşaltılmalıdır. Günde 4 defa boşaltıyorsanız kanamanız normal ama ağır geçiyor demektir. Eğer bu zaman daha sık veya her saat başı ise doktorunuza başvurmanız önemle rica olunur. Bu kanama takipleri özellikle rahime uygulanan işlemlerden, doğumdan veya RİA gibi cihazlar takıldıktan sonra önemli bir yer edinir. AMA DİKKAT, inflamasyon riskinden dolayı rahmin ağzı normal boyutlarına gelip, kendini toparladıktan sonra görülen kanamalarda kullanmanız tavsiye edilir. Doktorunuzun onayını almanız zorunludur.

Menstrüasyon sırasında en sık görülen servikal hareket inişidir. Bununla birlikte, hareketlerin gerçekleştiği başka durumlar da vardır: kadının vajinası cinsel uyarılmaya tepki olarak genişler ve serviks geriye doğru çekilir. Yani cinsel ilişki sırasında serviksinizi kontrol etmek isterseniz yetişemeyebilirsiniz bile. Her kadında farklı zamanlarda görünsede hamile kalındığında serviksin yüksekte ve yumuşak olduğu ama ağızın kapalı olduğu görülür. Doğum yaptıktan sonra serviks, geçmişte olduğundan daha aşağı iner. Toparlanması veya sıkılaşmak için kegelde dahil olmak üzere çeşitli egzersizler yapılabilinir, yoni yumurtası ile pilates gibi.

Lakin uterin veya vajinal prolapsusu farklıdır. Pelvik taban doku yapısının zayıfladığı ve jinekolojik inmeye neden olduğu ciddi bir durumdur. Hafif uterus prolapsusu pratik olarak asemptomatik olabilir ve pelvik taban kasları için egzersizler uygulayarak dikkatli olmak kolaydır.

Şiddetli vakalarda, semptomlar idrar tutamama veya diğer yandan mesane boşaltımındaki zorluklar, pelvis dibinde ağırlık hissi, aşağı doğru büyük gerginlik/çekilme hissi ve bel ağrısıdır. Vajinal delik şişmiş görünebilir. Prolapsusu gelişirse ve ciddi durumlara gelirse, pelvik tabanın kas antrenmanında tedavide yararlı olmadığı gösterilmiştir. En yaygın olarak bu gibi durumlar, birikme halkaları ve östrojen terapisi gibi çeşitli yardımcı cihazlar ile tedavi edilir. Etkiler yaşlanan her beş kadından birinde zamanla gelişir.

Doğum yapmayan veya genç kadınlarda nadir görülür. Kilo kontrolü veya zayıflamayla bu takım rahatsızlıklar önlenebilir (aşırı kilolu kadınlarda iç karın basıncının stresi bu riskini artırır). Ek olarak, belirtiler gösterdiği anda kabızlık dikkat edilmelidir. Menopoz sırasında da, gerekli östrojen alımına dikkat etmek önemlidir. Ağır gebelik, doğumda zorlanma, farklı doğurma şekilleri (örn. Aşağı doğru yapılan doğumlarda) vajinal prolapsusu ile karşılaşma riskini artırır. En iyi korunma yöntem pelvik taban kaslarının aktif olarak kullanılan egzersizlerin yapılmasıdır.

Kısaca servisinize ve vajinanıza dokunmaktan ve kendinizi inceleyerek kendinizle barışık olmaktan kesinlikle çekinmemeniz gerekir. Siz kendinizle ne kadar çok vakit geçirirseniz vücudunuzun dilini çözmeniz de o kadar kolay olacaktır. Serviksinizdeki herhangi bi şekil anormalliğini sezmeniz kanser gibi ciddi rahatsızlıkların teşhis edilmesin de bile yardımcı olabilecektir. Kanamalarınızın yoğunluğu da sağlığınız hakkında ciddi bilgiler verir. Lunette’inizi kullanarak kanamalarınızı net bir şekilde takip edebilirsiniz. Kadın olmak güzel bir şey ve hazır dünyaya bu bedenle gelmişken tadını çıkarın!

bottom of page